„Święta coraz bliżej” to tytuł najnowszej, a zarazem ostatniej w tym roku wystawy w szczycieńskim muzeum. Zwiedzający mogą oglądać na niej pochodzące ze zbiorów Ryszarda Łopatki karty bożonarodzeniowe z przełomu XIX i XX wieku. Przedświąteczny wernisaż został połączony z dorocznym spotkaniem dobrodziejów i darczyńców muzeum, podczas którego kierownictwo placówki podziękowało im za okazywaną pomoc.

W świątecznym klimacie

Otwarcie wystawy kart świątecznych pochodzących ze zbiorów znanego z kolekcjonerskiej pasji Ryszarda Łopatki, odbyło się w piątek 7 grudnia. Była to już jego trzecia, a druga w tym roku ekspozycja w Muzeum Mazurskim. Prezentowane karty z różnych krajów świata, m.in. z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się, jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się bożonarodzeniowe motywy oraz techniki wykonania pocztówek. Na wielu z nich można też było odczytać zapisywane odręcznie treści życzeń. Świąteczne karty stanowią zaledwie niewielką część pocztówkowej kolekcji pana Ryszarda, na co dzień pracownika starostwa powiatowego. W swoich zbiorach ma on ich około 4 tysięcy. Otwarcie wystawy nie było jedynym punktem piątkowego wieczoru. Jak co roku kierownictwo muzeum uhonorowało jego darczyńców i dobrodziejów, którzy w różny sposób wspierają placówkę, niosąc pomoc materialną, organizacyjną lub przekazując jej eksponaty z prywatnych zasobów. W gronie tym nie brak zarówno osób indywidualnych, jak i szczycieńskich samorządów oraz instytucji. Za pomoc i zaangażowanie na rzecz rozwoju kultury w Szczytnie dziękowali im wicedyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Juliusz Wilczewski oraz kierownik Muzeum Mazurskiego Monika Ostaszewska-Symonowicz.

- Cieszę się, że nasza działalność ma taki duży odzew w lokalnej społeczności - mówiła kustosz szczycieńskiego muzeum.

Ostatnim akcentem świątecznego spotkania była recytacja wierszy Ryszarda Łopatki. Zadania tego podjęli się aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza Jarosław Borodziuk oraz studentka Akademii Teatralnej w Warszawie Laura Samojłowicz. Muzyczną oprawę zapewnił goszczący już nie po raz pierwszy w szczycieńskim muzeum pianista jazzowy Zbigniew Kmiciński z Warszawy.

(łuk)/Fot. E. Kułakowska