W galerii „FotoArkady” w Miejskim Domu Kultury można oglądać wystawę najlepszych prac biorących udział w 8. edycji konkursu fotograficznego, którego tematem były dzieci niepełnosprawne. Prezentowane fotografie, choć bardzo różne, łączy ciepły stosunek do bohaterów zdjęć i chęć pokazania, że niepełnosprawność to nie tylko ból oraz cierpienie.

O niepełnosprawności inaczej

Wernisaż wystawy prac biorących udział w 8. edycji konkursu fotograficznego pt. „Dziecko Niepełnosprawne Kochane Takie Jest, Dlatego Że Jest” odbył się w piątek 14 marca w galerii „FotoArkady” Arkadiusza Dziczka. Na ekspozycji pokazane zostały najlepsze zdjęcia spośród kilkuset zgłoszonych. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina” z Warszawy. Szczycieńska galeria nieprzypadkowo została wybrana na miejsce prezentacji prac. Arkadiusz Dziczek był uczestnikiem i laureatem konkursu. W zakończonej właśnie edycji nie wziął jednak udziału. Przypadła mu za to inna rola.

- W tym roku zaproponowano mi, abym został koordynatorem wystaw pokonkursowych tego wydarzenia. Moim zadaniem jest pokazywanie tych prac w naszym województwie - mówi szczycieński fotografik. Arkadiusz Dziczek przez dwa lata pracował z osobami niepełnosprawnymi, prowadząc pracownię fotograficzną w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Warszawie, dlatego temat ten zna bardzo dobrze. Zapowiada, że w wystartuje w przyszłorocznej edycji konkursu z fotorepotrażem o dzieciach z zespołem Downa.

Wszystkie prezentowane w Szczytnie zdjęcia łączy odmienne od znanego choćby ze środków masowego przekazu podejście do tematu niepełnosprawności. Nie akcentuje się na nich cierpienia i bólu, lecz pogodę, radość z życia, wewnętrzne ciepło oraz piękno fotografowanych postaci. Wielu bohaterom zdjęć towarzyszą ich rodzice i zwierzęta - pies, lub kot. Wystawę w „FotoArkadach” można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Potem najprawdopodobniej trafi ona do Olsztyna.

(łuk)