W poprzednim artykule zacząłem omawiać chorobę zwyrodnieniową stawów. Ta szeroko rozpowszechniona choroba jest przykładem choroby cywilizacyjnej. Jej rozwój związany jest z naszym stylem życia. Niewłaściwa dieta zaburza metabolizm chrząstki stawowej.

Doktorze, wszystko mnie boli... (ciąg dalszy)

Nadwaga i otyłość prowadzą do nadmiernych przeciążeń w stawach. Siedzący tryb życia oraz powszechne korzystanie z udogodnień cywilizacyjnych osłabia mięśnie, których zadaniem jest stabilizowanie stawu. U niektórych osób zwyrodnienie stawów związane jest z pracą zawodową, która prowadzi do obciążenia określonych stawów, np. u operatorów wiertarek udarowych, górników, tancerek, tenisistów i innych.

Chrząstka stawowa pełni bardzo ważną funkcję. Ma grubość około 2 milimetrów i razem z płynem stawowym umożliwia ślizganie się kości podczas ruchu w stawie. Współczynnik tarcia jest bardzo niski – jest 15 razy bardziej śliska niż lód. Stanowi również warstwę amortyzacyjną. Ludzie nie myślą o niej dopóki nie czują bólów w stawie. A powinniśmy o nią dbać od młodości. Ważna jest właściwa dieta bogata w witaminy i sole mineralne oraz zrównoważona aktywność fizyczna. Chondrocyty, czyli komórki, które tworzą chrząstkę reagują na obciążenie. Gdy staw pracuje, komórki są pobudzane do tworzenia masy chrząstki. Gdy pozostaje w bezruchu, aktywność komórek zmniejsza się. Dlatego bardzo ważna jest zrównoważona, stała aktywność fizyczna – codzienne spacery, jazda na rowerze, gimnastyka. Gdy patrzę na współczesne dzieci i młodzież, które zamiast biegać za piłką siedzą przed komputerami lub telewizorami wiem, że ich chrząstki stawowe nie rozwijają się prawidłowo. Gdy zaczną pracować fizycznie, stawy nie będą w stanie znieść dużych obciążeń i pojawią się problemy. Gdy widzę ludzi z nadwagą i otyłych wiem również, że i oni wkrótce ustawią się w kolejce do lekarza z powodu dolegliwości związanych z zwyrodnieniem stawów. Badania naukowe pokazują, że zmniejszenie masy ciała o 5 kg wiązało się ze zmniejszeniem o 50% ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Dlatego też osoby, które skarżą się na bóle stawów nie mogą być skutecznie leczeni, jeśli nie zastosują diety i nie zrzucą zbędnych kilogramów.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.